Z tego portu wypłynął "Titanic" - kurs dramy w Southampton



2 WEEK COURSE FOR EUROPEAN TEACHERS OF DRAMASOUTHAMPTON, Wielka Brytania24 September – 07 October 2017


Informacja o kursie
Praktyczne warsztaty wyzwalające aktywność i kreatywność uczestników, pozwalające na zdobycie wiedzy, doświadczeń i umiejętności w zakresie:

 koncepcji nauczania metodą dramy, technik i pomysłów – rozwiązań metodycznych,
zastosowania dramy i innych metod aktywizujących w nauczaniu języka angielskiego,
poznania roli dramy w nauczaniu w szkołach brytyjskich,
wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów z nauczycielami z innych krajów UE,
podniesienia umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego.

Kurs był bardzo ciekawy, zajęcia różnorodne. Program obejmował warsztaty, wykłady, wizyty w brytyjskich szkołach, przedstawienia teatralne i zwiedzanie najciekawszych miejsc w okolicy.


Warsztaty dramy


Warsztat z reżyserem teatralnym Samem Millerem


Ważny jest kontakt wzrokowy


Pierwsze scenki z dialogiem - jakie intencje kryją się pod słowami?
Bogactwo ćwiczeń wstępnych, głosu, ruchu, emocji, intencji itp. Odgrywanie emocji indywidualnie, tworzenie scenek w parach i grupach. Ćwiczenia kontaktu wzrokowego, wyrażania ruchem znaczeń. Czytanie dialogów – ustalanie faktów wynikających z dialogu. Budowanie postaci, odróżnianie postaci od realnych osób, ustalanie ich intencji. Odesłanie do literatury – Grotowski, Stanisławski.

Doświadczenia i umiejętności zdobyte podczas warsztatu wykorzystam przy tworzeniu nowych przedstawień szkolnych.  W II semestrze zorganizowałam warsztaty dla zainteresowanych nauczycieli, które oceniono jako ciekawe. W nowym roku szkolnym zorganizuję warsztaty dla uczestników nauczycielskiej grupy teatralnej.

Warsztat z pisarzem Markiem Wheellerem, autorem sztuk teatralnych wykorzystywanych podczas zajęć dramy w szkołach brytyjskich. Autor pisze o młodzieży i dla młodzieży czerpiąc inspiracje z autentycznych wywiadów prasowych, notatek policyjnych.

Wystawiamy "Czerwonego Kapturka"

Prezentacja metod tworzenia scenariusza na bazie przeżyć osobistych uczestników. Technika real words – wyłowienie słów-kluczy plus ruchy symbolizujące emocje. Tworzenie własnych scenek i odgrywanie ról z użyciem technik: stop klatka, spowolnienie, zatrzymanie, chóralne wypowiadanie kluczowych słów. Możliwość praktycznego wypróbowania jednej z metod – tworzenia przedstawienia w oparciu o znaną bajkę na ograniczonej przestrzeni i z użyciem tylko najważniejszych dialogów. 

Poznane techniki pracy z tekstem wykorzystywałam wielokrotnie na lekcjach języka polskiego, szczególnie przy omawianiu lektur, zwłaszcza utworów dramatycznych i ballad romantycznych. Z uczniami gimnazjum stosowałam metodę odnajdywania w tekście najważniejszych kwestii i układania z nich dialogu dla postaci. Na bazie tego tekstu uczniowie odgrywali scenki dramowe. Pomocne były doświadczenia z obserwacji zajęć w brytyjskiej szkole średniej. Metoda ta sprzyja szczegółowej analizie tekstu, lepszemu zrozumieniu motywów działania postaci i wymowy całego dzieła. Przy okazji uczniowie zdobywali wiedzę na temat gatunków dramatycznych, budowy testów itp.

Warsztat metodyczny z Lucy Norris – nauczanie języka angielskiego metodą dramy
Wiele dotychczas znanych metod i kilka nowych (z wykorzystaniem multimediów) z kręgu pedagogiki zabawy. Przydatne do codziennej pracy w szkole, również na lekcjach języka polskiego.

Maski znanych postaci i odgrywanie scenki z dialogiem ułożonym według schematu 5 słów, 4 słowa, 3, 2, 1
Pomysły wykorzystałam w szkole podczas Dnia Młodego Europejczyka oraz pikniku naukowego. Otworzyłyśmy fotobudkę, w której można było zrobić sobie zdjęcie w masce jednego z brytyjskich VIP-ów lub postaci z show-businessu, np. muppetem.

Inne formy artystyczne – układanie opowiadań, ilustrowanie zwrotek wiersza utworami plastycznymi, techniki plastyczne, malowanie obrazu słowami itp., przydały się w pracy redakcyjnej do gazetki szkolnej "Szkolne gadki". Gazetka ukazuje się 2 razy w roku. Metoda ilustrowania wierszy okazała się niezbędna przy przygotowywaniu imprezy w sali widowiskowej z okazji dorocznych Imienin Placówki. Prace uczniów zostały zaprezentowane na ekranie oraz znalazły się w gazetce.

Wizyty w szkołach

Szkoła podstawowa Cantell School

Obserwacja zajęć dramy w klasach młodszych; poznanie metod wprowadzania postaci, ich ruchu, dialogu. Poznanie celów nauczania dramy i zasad budowania programu tego przedmiotu. 

Obserwacja zajęć plastyki

Szkoła na poziomie gimnazjalnym Bitterne Park School

Obserwacja etapów tworzenia przez uczniów improwizacji: opracowanie dialogu i ruchu wokół słowa-problemu. Motywy pochodzą z doświadczeń uczestników i sposobów przeżywania przez nich rzeczywistości. Bardzo przyjazny zespól nauczycieli! Obserwacja akcji charytatywnej – sprzedaż ciast przygotowanych przez uczniów. Możliwość podziwiania znakomitych warunków pracy nauczycieli (sale dramy, pokój nauczycielski). Poznanie książek Marka Wheeller’a.

Prezentacja efektów godzinnej pracy nad tematem

Szkoła na poziomie licealnym Richard Taunton Sixth Form College

Obserwacja jednego z etapów przygotowania przestawienia szkolnego – poznanie realiów lat 70-tych i 80-tych. Poznanie harmonogramu kolejnych etapów – opracowywania postaci, dialogów, ruchów, kontaktu wzrokowego, kostiumów, dźwięków, światła itp.

Teatr Globe w Londynie

Przedstawienie dramatu Szekspira Król Lear w odtworzonej scenerii XVII-wiecznego teatru nad Tamizą.






Niezapomniana wizyta, możliwość obserwacji sposobu gry angielskich aktorów.

Wycieczki

Spacer po Southampton z przewodnikiem

Poznanie historii i najważniejszych zabytków miasta.
Tudor House - budynek w późnogotyckim stylu angielskim



Skrzynka pocztowa
Wizyta w pubie

Wieczór grupy kursowej w tradycyjnym pubie Duke of Wellington.Degustacja tradycyjnych potraw i napojów, zwiedzanie wnętrza pubu, rozmowa z obsługą na temat typowych gatunków piwa.

Historyczny budynek pubu


Tak w tym pubie podają popularne angielskie danie


Wnętrze pubu

Winchester – miasto uniwersyteckie, dawna stolica Anglii


Zwiedzanie z przewodnikiem miasta i katedry.

Winchester Buttercross przy High St





W tym skromnym domu mieszkała pod koniec życia znana angielska pisarka Jane Austin. Została pochowana w słynnej XI-wiecznej katedrze w Winchester. W ubiegłym roku obchodzono 200-lecie śmierci pisarki


Guildhall


Całodzienna wycieczka na wyspę Isle of Wight



Wyspa, nazywana "Anglią w pigułce", w XIX wieku była miejscem wypoczynku dla europejskich rodów królewskich. Królowa Wiktoria upodobała sobie rezydencję Osborne House, dziś udostępnioną do zwiedzania.


Tradycyjna wioska na Isle of Wight


Krajobraz angielskiego wybrzeża - odpływ

Piękny o zachodzie Słońca widok na The Needles





1 komentarz:

Warsztaty i szkolenie dla nauczycieli

Podczas moich szkoleń w ramach Erasmus+ poznałam wiele ciekawych platform edukacyjnych, którymi postanowiłam się podzielić z innymi nauczyc...